Blondeed

Fashion - Food - Travel - Lifestyle
BRUNCHIN – COFFEE ROOM🥑

BRUNCHIN – COFFEE ROOM🥑

Není snad lepší místo kam v Praze zajít na vynikající Brunch než do Coffee room.

Beacuse I had a winter holidays I finally had time to go for a really good brunch with my mum. We choose as always my favorite coffee room. Objednaly jsme si spousty jídla a odcházely asi po hodině úplně přecpané. Moje volba padla jako vždy na jejich vynikající ovocnou smoothie bowl s domácím arašídovým máslem navíc, nesměla jsem si odpustit samozřejmě ani jejich proslulý sliced avo toast s hummusem a k tomu nechyběla ani nejlepší káva – v mém případě latté s ovesným mlékem. Porpvé jsem tam vyzkoušela ovesné mléko do kávy, a o můj bože mňammm.. je to vynikající.

Konečně jsem si také odnesla krásnou knížku – Prague coffee guide od blogerky Veroniky Tázlerové a teď mám co dělat, aby jsem všechny ty krásné pražské kavárničky a bistra obešla.

Prostě nejlepší prázninové ráno.

Užijte si zbytek dne, Papa Blondeed <3

There’s no better place where to eat delicious breakfast in Prague than in my favorite Coffee room.

Because I had a winter holidays I finally had time to go for a really good brunch with my mum. We choosed my all time favorite coffee room. We ordered some breakfast dishes and after like hour we were so full. I choosed my favorite fruity smoothie bowl with their homemade peanut butter – so delicious :P.. then I ordered their famous sliced avocado toast with hummus and of course a coffee – oat milk latte. That was the first time for me trying oat milk in my coffee and it’s so delicious. Itś maybe better than coffee with soya milk.

Finally I found one book that I wanted for so long – it’s called – PRAGUE COFFEE GUIDE – in this book you can find all of the famous cafes and fancy spots in Prague. I love it and I can’t wait to explore all these cafes with my guide.

Literally the best Morning.

Have a lovely day <3

❤️

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.