Blondeed

Fashion - Food - Travel - Lifestyle
EF- Education first GAUDEAMUS

EF- Education first GAUDEAMUS

Ahoj Všichni, v dnešním postu, by jsem Vám ráda pověděla něco o dvou dnech, které jsem strávila na veletrhu vysokých škol a univerzit – Gaudeamu v Praze. Jak už asi víte, např. z instagramu, minulé léto jsem poprvé vycestovala s EF – Education first na jazykový kurz a také se stala jejich Ambassadorem. Všichni EF Ambassadoři měli možnost zůčastnit se tohoto veletrhu a sdílet tak své zážitky z cest s ostatními a pomoct nebo poradit novým zájemcům. Pokud ještě neznáte tuhle agenturu, je to společnost, která zajišťuje jazykové kurzy po celém světě. Po tom, co jsem s nimi minulé léto vycestovala, teď mohu říct, že to byly moje nejlepší prázniny v životě.

Na Gaudaumu jsem si to moc užila, viděla jsem se zase se svými kamarády z EF a také poznala další nové lidi. Každý den jsme trávili na veletrhu asi 6 hodin ale čas nám utíkal hrozně rychle, protože jsme celý den jen povídali o našich zážitcích z cest a radili ostatním s jejich budoucí cestou.

Také jsem si řekla, že když už na Gaudeamu budu, podívám se po nějakých vysokých školách kam by jsem mohla jít, dopadlo to ale tak, že jsem si vzala jen nějaké letáčky a teď se na to musím podívat pořádně doma. Už mi nezbývá moc času, tak by bylo dobré se pro něco konečně rozhodnout..

Pokud by jste měli nějaké otázky ohledně jazykových kurzů, určitě se nebojte mi napsat, moc ráda poradím nebo pomůžu. Měli by jste zájem o samostatný článek o EF??

A jakou univerzitu studujete vy? Nemáte nějaké doporučení??

 Pa Blondeed <3

//

Hello everyone, in today’s post I wanted to tell you something about my two days on Gaudeaumus in Prague. As you can probably know from my instagram, last summer I was on an English course with EF – Education first and later I’ve become an EF Ambassador. All ambassadors had the chance to be part of the team on Gaudeamus and represent this company, share our experience or help new people who are thinking about travel somewhere. If you don’t know this agency, it’s perfect when you’re interested in traveling, meeting new people and also learning new language or improve your english skills. They offer amazing destinations all around the world. I’ve already travelled with them and now I can say it is was my best holidays in my life.

On Gaudeamus I had such a great time  with my friends from EF and also met new people there. We spent there about 6 hours every day but the time flied by so fast because all the time we just talked about traveling – our future plans and about destinations we’ve been, and what can be better than talk all day about traveling ?? 😀 

I also wanted to go there in order to find some university for me and also get more information about studying in czech or abroad. I only took some magazines from some universities and now I have to choose something. 

If you have some questions about language course don’t forget to write me, I’m open to all questions and I’d be pleased to answer you. Do you have some recomendation for some good university here in czech or abroad? What are you studying??

Love, Blondeed <3

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.